Sāksim ar to, ka kafijas pupiņas patiesībā nav nekādas pupiņas. Tās ir kafijas augļa sēklas. Kafijas auglis, savukārt, ir pazīstams ar nosaukumu “kafijas ķirsis”, jo pēc izskata tas patiešām atgādina tieši šo augli. Taču, atšķirībā no ķiršiem, kafijas auglī ir nevis viena, bet gan divas sēklas, kas novietotas viena pret otru.
Bet dažkārt dabā rodas izņēmumi, kad auglī attīstās tikai viena sēkla, un tā izaug aptuveni divas reizes lielāka, nekā normālā gadījumā. Šādi gadījumi esot apmēram pieci procenti no visiem kafijas augļiem, un kafijas pazinēji šādas pupiņas angliski dēvē par “peaberry”. Šīm īpašajām pupiņām piedēvē citādu, bieži vien izteiktāku garšu, kas padara tās pieprasītas kafijas pasaulē.
Interesants fakts – mēs izskaitījām, ka, lai iegūtu vienu kilogramu grauzdētas kafijas, ir nepieciešams novākt aptuveni 3500 kafijas augļu. Tas ir ilgs un pacietību prasošs darbs, jo kafijas augļi nenogatavojas visi vienlaicīgi. Vienā kafijas krūmā vienlaikus var atrast gan gatavus, gan negatavus augļus, tāpēc novākt un izmantot drīkst tikai gatavos. Tas nozīmē, ka novākšana bieži vien notiek manuāli, vairākkārt atgriežoties pie tiem pašiem krūmiem, lai atlasītu tikai pašus labākos augļus. Ražas sezona var ilgt pat trīs mēnešus, un tas ir tikai sākums kafijas pupiņu ceļojumam līdz tavai rīta kafijas krūzei.
Kad augļi ir novākti, sākas nākamais posms – pupiņu atdalīšana no augļa mīkstuma. Šeit ir vairākas metodes, no kurām katra ietekmē kafijas garšu. Fermentācija, mazgāšana vai sausā metode – visas šīs tehnikas tiek pielietotas atkarībā no reģiona tradīcijām, klimata un ražotāja vēlmēm. Turklāt arvien biežāk tiek izmēģinātas jaunas, eksperimentālas pieejas, kas rada unikālus kafijas garšas profilus. Kafijas apstrādes metožu daudzveidība varētu kļūt par veselu stāstu ciklu!
Kad pupiņas ir atbrīvotas no augļa, tās ir jāizžāvē līdz noteiktam mitruma līmenim (10–12%), lai nodrošinātu ilgtspējīgu uzglabāšanu un eksportu. Žāvēšana ir vēl viens atbildīgs posms, kura laikā ir rūpīgi jāuzrauga apstākļi, lai kafijas pupiņas nezaudētu savas īpašības un kvalitāti.
Pirms grauzdēšanas kafijas pupiņas tiek šķirotas pēc izmēra un blīvuma. Šis process ir būtisks, jo dažādas pupiņas grauzdējas atšķirīgi – dažas ātrāk, citas lēnāk. Ja vienā grauzdēšanas partijā nonāks dažādas pupiņas, rezultāts var būt nevienmērīgs – dažas būs pārāk grauzdētas, citas nepietiekami. Līdz ar to šķirošana nodrošina, ka katra grauzdēšanas reize sniedz maksimāli labu un viendabīgu rezultātu.
Tātad, kad nākamreiz baudīsi savu tasi kafijas, atceries – tā ir stāsts par simtiem roku darba un dabas brīnumiem, kas apvienojas, lai radītu šo izcilo dzērienu. Un varbūt, apzinoties šo garo un rūpīgo procesu, tava kafijas pieredze kļūs vēl vērtīgāka. Kafija nav tikai dzēriens – tā ir piedzīvojums, ko vērts izbaudīt.