Kafijas pasaule ir ļoti plaša un interesanta! Šajā rakstā jūsu uzmanībai daži interesanti fakti par kafiju.
Kafija ir sens dzēriens
Tiek uzskatīts, ka kafijas pirmsākumi meklējami mūsu ēras 9. gadsimtā, kad to atklāja etiopiešu kazu gani. Viņi esot pamanījuši, ka kazas ēd šo augu un pēc tam uzvedas interesanti, tā, it kā dejotu. Pārbaudījuši teoriju, eksperimentējot paši ar savu organismu, viņi konstatēja, jā, patiesi – šis augs ir izmantojams sevis uzmundrināšanai.
Kafija patiesībā ir auglis
Lai arī mēs lietojam frāzi “kafijas pupiņas”, patiesībā kafija ir nevis pupas, bet gan auglis. Vienā kafijas ķirsī ir divas sēklas, kas ar plakanajām pusēm pavērstas viena pret otru.
Visvairāk kafijas tiek audzēts Brazīlijā
Ir zināms, ka Brazīlija ir patiešām liela kafijas audzētājvalsts, taču vai zinājāt, ka tieši no turienes nāk aptuveni trešdaļa no visas pasaulē izaudzētās kafijas?
Somi ir pasaulē lielākie kafijas dzērāji
Ja brazīļi audzē visvairāk kafijas, tieši somi ir tie, kuri to patērē visvairāk. Viens pieaudzis Somijas iedzīvotājs gada laikā izlieto aptuveni 12 kilogramus kafijas.
Kafiju vairākkārtīgi ir mēģinājuši aizliegt
1511. gadā Mekas valdnieki aizliedza kafiju, jo uzskatīja, ka tas izraisa “radikālu domāšanu”. Tāpat šo dzērienu mēģināja aizliegt arī vairāki itāļu garīdznieki, saucot kafiju par “sātanisku”. Tomēr 1600. gadā Pāvests Klements VII, pagaršojot kafiju, esot teicis, ka “šis Sātana dzēriens ir tik garšīgs, ka būtu žēl to atstāt tikai neticīgajiem”, kā rezultātā viņš to svētīja, apzinoties, ka tas tautai ir ievērojami vērtīgāks par alkoholu.
Kafija pasaulē ir ārkārtīgi populāra
Kafiju patērē tik lielos daudzumos, ka tā ir pasaulē otra lielākā tirgotā prece, uzreiz aiz jēlnaftas. Tas ir cilvēku iecienītākais dzēriens, uzreiz pēc ūdens.
Lielākie ražotāji
Kafijas ražotāju “lielais četrinieks” – Kraft, P&G, Sara Lee un Nestle iepērk aptuveni pusi no visas pasaulē izaudzētās kafijas.
Pārdozēt kafiju ir iespējams
Pētījumi liecina, ka, lai nogalinātu 70 kg smagu cilvēku, diennaktī būtu nepieciešams izdzert vairāk, nekā 70 tasītes kafijas. Šāds kofeīna daudzums varētu izraisīt sirdsklauves un sirdsdarbības apstāšanos. Tas nozīmē, ka 24 stundu laikā katru stundu būtu jāizdzer 3 tasītes kafijas, lai uzņemtais kofeīna daudzums būtu nāvējošs. Neizklausās reāli, vai ne?
Pirmā kafejnīca
Pirmā zināmā kafejnīca tika atklāta 1475. gadā Stambulā, Turcijā. “Kiva Han” kafejnīcā tika pasniegti dažādi kafijas dzērieni, kuru pagatavošanā tika izmantotas pupiņas no Jemenas, Etiopijas un citām pasaules malām. Kafejnīca kļuva pazīstama kā vieta, kur intelektuāļi, politiķi, dzejnieki, rakstnieki un filozofi varēja apspriest jaunumus, dalīties pieredzē un diskutēt savā starpā. Šāda veida kafijas kultūra pastāv vēl joprojām, un kafejnīcas kalpo kā populāra vieta kopā sanākšanai.
Šie bija tikai daži fakti no plašās kafijas pasaules. Ja ieinteresējāties un vēlaties uzzināt vairāk, piesakieties kafijas meistarklasei vai ekskursijai mūsu kafijas grauzdētavā.