Kafijas pagatavošana ar filtru – 4:6 metode

kafijas pagatavošana

Mēs nesen publicējām kafijas pagatavošanas ikdienā noderīgu rīku – kafijas kalkulatoru. Taču tikai ar kafijas un ūdens attiecības pielietošanu bieži vien nepietiek. Kafijas garšas variācijas var ietekmēt arī citas pagatavošanas nianses, piemēram, cik bieži un kādās proporcijās tiek aplieta kafija.

Šoreiz apskatīsim tā saukto 4:6 metodi, kuru izstrādāja japāņu kafijas meistars Tetsu Kasuya, 2016. gadā uzvarot World Brewers Cup. Tā ir pielāgojama, vienkārša un viegli kontrolējama, ļaujot mainīt kafijas garšas līdzsvaru.

Kā darbojas 4:6 metode?

Metodes pamatā ir ūdens sadalīšana piecās daļās un tā ieliešana vairākos posmos, lai ietekmētu ekstrakcijas balansu starp saldumu, skābumu un rūgtumu.

Ūdens/kafijas attiecība:

  • Parasti 1:15 – 1:17 (piemēram, 25 g kafijas uz 400 g ūdens)

Ūdens sadalījums (4:6 princips):

  • Pirmie 40% no ūdens (pirmie divi uzlējumi) ietekmē kafijas saldumu un skābumu.
  • Atlikušais 60% (nākamie trīs uzlējumi) kontrolē ekstrakcijas stiprumu.

Pagatavošanas process

Izvēlamies filtra turētāju (V60, Origami u.tml.), samaļam kafiju vidēji rupji, uzskarsējam ūdeni 92–96°C. Un tālākajās darbībās tiek regulēts kafijas salduma un skābuma balanss, kā arī kafijas stiprums.

Princips, kā pielāgot recepti jūsu gaumei un katrai kafijai ir tāds, ka par pamatu ņemam katra posma sadalīšanu vienādās daļās. Pirmajos 40% pirmajā reizē izmēģiniet sadalīt šo divu uzlējumu posmu vienādās daļās – pirmā apliešanas reize 80 grami, otrā tāpat 80 grami. Vēlāk, testējot, kas ir sanācis, ja vēlaties saldāku, palieliniet proporciju par labu otrajai reizei, savukārt, ja ir vēlme pēc vairāk skābuma, vairāk aplejiet pirmajā reizē.

Tāpat nākamo 60% piegājienā – sāciet ar sadalīšanu vienādās daļās, pa 80 gramiem ūdens trīs piegājienos. Un pēc tam izlemiet – ja vēlaties stiprāku, rūgtāku kafiju, tad aplejiet to četros piegājienos, savukārt, ja vēlaties vieglāku, tad pietiks ar divām reizēm – 120 grami ūdens katrā.

Laiks starp katru uzlējumu ir 45 sekundes (sākam skaitīt no brīža, kad sākam apliet).

Šī metode ir ļoti vienkārša, tai pat laikā ļoti pielāgojama.

Lai pieredzes bagāta kafijas pagatavošana!

Leave a Reply